Archive for the ‘Inne’ Category

Dzień darmowych RPG

posted June 18th, 2010 by Ellentir

W ramach akcji “Dzień darmowych RPG” postanowiliśmy udostępnić Wam za darmo pełną wersję podręcznika do pierwszej edycji Poza Czasem. Mamy nadzieję, że uda Wam zebrać drużynę i przeżyć niezapomniane przygody w Tir Na Danu, albo przynajmniej, że Ci, którzy jeszcze tego nie zrobili, będą mieli okazję zapoznać się z podręcznikiem. :-)

Aby pobrać podręcznik w formacie PDF (plik około 31MB), kliknijcie tutaj.

Miłego czytania!

Narzędzia do testowania mechaniki jazdy konnej

posted April 15th, 2010 by Ellentir

Zupełnie zapomniałem Was o tym poinformować. Wydawnictwo Menhir wyprzedziło wszelką światową konkurencję i zainwestowało w nowoczesną technologię wspierającą testowanie i doskonalenie mechaniki jazdy konnej do PC2ed.

Technologia nazywa się Dżamal Ad Din, ma dwa lata i jest koniem arabskim czystej krwi. :-P

Chyba czas przedstawić Wam inny eRPeGowy projekt, którym się zajmujemy. Od jakiegoś czasu pracujemy nad dziejącym się współcześnie systemem, który zatytułowaliśmy “Armie Apokalipsy”. W tej chwili wyszedł on już poza fazę gdybania i chyba powoli nabiera jakichś konkretnych kształtów. Zainteresowanych zapraszam na bloga systemu: ArmieApokalipsy.pl

PS: Nie martwcie się – praca nad AA nie zabiera czasu, który moglibyśmy przeznaczyć na PC2ed. Po prostu, kiedy mamy dosyć jednego projektu, przesiadamy się na drugi, co by się nie nudzić :-P

I po Falkonie…

posted November 14th, 2009 by Ellentir

… przynajmniej dla nas, bo impreza potrwa jeszcze do jutra. My jednak wróciliśmy już do Warszawy. W sumie poprowadziliśmy trzy prelekcje, przy czym ta trzecia (sobotnia) z racji niskiej frekwencji zmieniła się raczej w swobodną rozmowę. Cóż, trudno przebić markę “Repków” :-)

Najważniejsza dla nas była oczywiście próba stworzenia postaci. Trwało to pełne dwie godziny i pod koniec niektórzy mieli już niemal gotowych bohaterów do PC2ed! Dziękujemy serdecznie wszystkim tym, którzy zechcieli poświęcić nam swój czas i energię. Mamy nadzieję, że nowe zasady, które zaprezentowaliśmy na prelekcji, przypadły Wam do gustu. Jeżeli macie jakiekolwiek uwagi odnośnie procesu tworzenia herosa, możecie śmiało pisać o tym w komentarzach pod tym wpisem. :-)

To się nazywa święto!

posted October 8th, 2009 by Ellentir

Moi drodzy, stała się rzecz nie bez znaczenia dla losów PC2ed! Oto na blogu systemu mamy już tysiąc spam komentarzy! Z tej, niebagatelnej przecież, okazji postanowiłem poświęcić nieco miejsca ukrytym herosom naszego bloga. Oto krótki przewodnik po spamie na blog.pozaczasem.pl:

Co ciekawe, spam nie przybył na blog jako pierwszy. Dopiero czwarty komentarz, jaki pojawił się pod postami zachęcał do zakupienia tanich medykamentów (w tym również tych na receptę). Obecnie jednak całkowicie zdominował komentarze na blogu i gdyby wyświetlać również spamowe komentarze, to tych prawdziwych prawdopodobnie w ogóle nie mielibyście okazji przeczytać (180 prawdziwych na 1000 spamu).

Nie pojawił się ani jeden spam-komentarz w języku polskim. Dominuje międzynarodowy angielski (choć często okraszony licznymi błędami gramatycznymi i ortograficznymi, zwłaszcza przy pisowni słów takich jak “porn” czy “viagra”. Poza tym zagościł u nas spam rosyjski, niemiecki i… uwaga… jeden spam-komentarz w języku francuskim.

Większość spam-komentarzy nie próbowała owijać w bawełnę i po prostu brawurowo zalewała bloga linkami do licznych, nieznanych szerszej publiczności, stron internetowych. Część spamu miała jednak inny charakter. Wnosiła do naszych dyskusji np. wątek dyskryminacji rasowej (wraz z linkiem do strony rzekomej organizacji, która owy problem stara się naprawić) czy wielu chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza raka.

Część spamu była na tyle miła, by pochlebnie wypowiadać się o treści bloga. Wprost roiło się od komentarzy typu: “Wow,super site here!” lub “Hello there,very nice place“, a nawet “Usually I don’t leave a comment but I wanted to let you know that I really like your site.” (naturalnie – każdy ze stosownym linkiem). Inne spam-komentarze nie ograniczały się jednak do prostych pochwał i domagały się rozwinięcia tematu. Mój ulubiony brzmi: “Not understandable, why such opinion?“.

Tyle tytułem mojej krótkiej notki z okazji tysięcznego spam-posta. Pozwoliłem sobie uronić łezkę na ich smutną dolą. Każdy post na forum pisany po raz pierwszy przez danego użytkownika zgłaszany jest do moderacji i dopiero po akceptacji ląduje na stronie. Wiem, że czasem przez to czekacie na wasze komentarze kilka godzin, a rekordzista czekał nawet całe tygodnie (po mi poważne komentarze pośród spamu się zawieruszyły), ale mam nadzieję, że teraz rozumiecie już, czemu tak jest. :-)

Pozdrawiam.

PS. Ach, właśnie – byłbym zapomniał jeżeli macie ochotę pospamować pod tym wpisem – proszę bardzo. W tym wypadku robię wyjątek od reguły :-)

Poza Czasem na Falkonie po raz kolejny

posted September 25th, 2009 by Ellentir

To jeszcze jedna informacja w ramach trzeciej rocznicy pracy nad drugą edycją. W tym roku po raz kolejny pojawiamy się w Lublinie, na konwencie Falkon. Poza prelekcjami pokażemy między innymi jak tworzyć postać, a może i jakąś sesję poprowadzimy ;-)

Szczegóły niebawem.

Pierwsza ilustracja do Poza Czasem 2ed

posted September 24th, 2009 by Ellentir

W ramach 3 urodzin projektu PC2ed, pierwszy prezent dla Was. I to w dodatku nie do końca od nas, tylko od Przemka “Dungala” Ławniczaka, który skończył właśnie ilustracje przedstawiającą Morranów. I co wy na to? :-)

Morranowie

3 lata?!

posted September 23rd, 2009 by Ellentir

Właśnie spojrzałem na pierwszy wpis na blogu. Wiecie, że powstał on trzy lata (bez dwóch dni) temu?! Mój Boże, druga edycja powstaje już dłużej niż edycja pierwsza. A trzecią rocznice oficjalnego rozpoczęcia prac nad PC2ed trzeba będzie jakoś uczcić. Mam jeszcze 48 godzin, żeby coś wymyślić… :-P

Polityka podręcznika

posted August 10th, 2009 by Ellentir

Postanowiłem napisać coś na blogu, po dłuższej przerwie, celem wyprowadzenia Was z błędu. Zakładam bowiem, że myśląc o losach drugiej edycji Poza Czasem (o ile ktoś jeszcze w ogóle myśli o Poza Czasem) macie przed oczami znudzonych autorów, którzy dawno już zarzucili pomysł i tylko od czasu do czasu wzdychają, że „jakbyśmy kiedyś to nowe Poza Czasem zrobili, to by dopiero było”. Tymczasem sytuacja jest zgoła inna.
Czytaj dalej »

Muzyka Poza Czasem

posted March 30th, 2009 by Ellentir

Często spotykam się z pytaniami o muzykę do Poza Czasem. Ostatnio spytał o to jeden z grafików, którzy zapewne będą z nami współpracować. Kiedy indziej pytają gracze, czy prowadzący, szukający muzyki na sesje. Pomyślałem, że może warto byłoby stworzyć jakiś zbiór takiej “pozaczasowej” muzyki. Jeszcze pare lat temu byłoby to chyba niemożliwe, ale teraz na internecie można już naprawdę wiele…

Skorzystałem z serwisu playlist.com i stworzyłem tam niewielką playlistę utworów, które jakoś tak pasują mi do Poza Czasem. Przy części z nich pisaliśmy (i piszemy) obie edycje systemu (Loreena Mckennit, Clannad), inne lubię na moich sesjach (Medieval Baebes), jeszcze inne są mi tak bliskie i tak dobrze w moim odczuciu oddają ducha PC, że nie mogłem się powstrzymać (Marillion) .

Aby odsłuchać playlistę, kliknijcie TUTAJ

Playlistę znajdziecie również w menu po prawej stronie, poniżej polecanych blogów.

Jeżeli macie jakieś własne propozycje – piszcie w komentarzach do tego wpisu. Chętnie dorzucę je do naszej playlisty. :-) Piszcie też, jeżeli jakiś utwór kojarzy Wam się z konkretnym elementem Poza Czasem. Dla mnie na przykład utwór, który niemal idealnie wyraża moją wizję Edhanów jest “I will find you” Clannadu. Niestety, na playlist.com niektórzy artyści nie są dostępni  i dlatego na playliście nie mogło znaleźć się fenomenalne “Time of the Turning (Reprise) / Weavers Reel” z płyty “OVO” Petera Gabriela.

To co? Macie jakieś propozycje? :-)