Archive for the ‘Poza Czasem 2ed’ Category

Nowa ilustracja by Paula Dudzik

posted April 5th, 2010 by Thilnen

Pamiętacie Paulę Dudzik, autorkę dużej części ilustracji do Poza Czasem? Otóż udało nam się znów nawiązać z nią współpracę. Jej twórczość dojrzała przez te kilka lat (mam nadzieję, że podobnie jak samo Poza Czasem) i uważamy, że jej rysunki będą świetnie pasować do drugiej edycji. Zresztą – oceńcie sami.

Tworzenie postaci – garść informacji

posted November 17th, 2009 by Ellentir

Podczas specjalnej, dwugodzinnej prelekcji na Falkonie prezentowaliśmy zainteresowanym nowe zasady tworzenie postaci w PC2ed. Jeżeli tylko starczyło im cierpliwości, mieli okazję stworzyć sobie własnego herosa. Oczywiście, zasady, którymi się posługiwaliśmy należy cały czas traktować jako propozycję, która zostanie poddana jeszcze wielu testom. Jesteśmy jednak przekonani, że bardzo zbliżyliśmy się już do tego, jak chcielibyśmy, żeby wyglądała kreacja bohatera. Tu jedna ważna uwaga – chcieliśmy pokazać mechanikę tworzenia postaci, nie rozwodziliśmy się więc nad konceptem bohatera i tym podobnymi elementami.


strona tymczasowego składu

strona tymczasowego składu

Oto, jak wyglądało to w praktyce:

Czytaj dalej »

Pierwsza ilustracja do Poza Czasem 2ed

posted September 24th, 2009 by Ellentir

W ramach 3 urodzin projektu PC2ed, pierwszy prezent dla Was. I to w dodatku nie do końca od nas, tylko od Przemka “Dungala” Ławniczaka, który skończył właśnie ilustracje przedstawiającą Morranów. I co wy na to? :-)

Morranowie

Wnioski z testów: Kampania vs Kronika

posted September 22nd, 2009 by Ellentir

Kampania vs Kronika

W ostatni weekend poświęciliśmy nieco czasu na testowanie nowej mechaniki, a zwłaszcza tworzenia postaci. Wrażenia? W sumie nieźle – postacie powstawały dosyć szybko i sprawnie, chyba każdemu udało się stworzyć takiego bohatera, na jakim mu zależało. Oczywiście, tu i ówdzie trzeba było dodać czy odjąć punkcik, niemniej jednak miałem przez chwilę poczucie, że może etap projektowania tego elementu systemu mamy za sobą. A potem zaczęła się sesja i okazało się, że nie jestem w stanie nic, ale to absolutnie nic pomistrzować. Czemu? Odpowiedź na to pytanie wymaga cofnięcia się w czasie o kilkanaście lat…
Czytaj dalej »

Mapek ciąg dalszy

posted March 26th, 2009 by Ellentir

Jako, że aktualnie pracujemy nad geopolityką Tir Na Danu, tworzymy przy okazji różnego rodzaju dodatkowe mapki. Żadna z nich nie znajdzie się w podręczniku – służą nam tylko jako pomoc w dyskusjach. Pomyślałem jednak, że częścią z nich możemy podzielić sie z Wami. Tym razem zapraszam do zapoznania się z nową mapą całego kontynentu. Jego zarys zmienił się nieznacznie w porównaniu z dotychczasowym, przemieszczeniu uległy za to góry i rzeki by lepiej dopasować się do naszej wizji.

Klikając na mapkę, otworzycie ją w większym rozmiarze.

Nowa mapka

posted March 23rd, 2009 by Ellentir

Żeby nie było, że nic nie robimy – oto nowa mapka, która powstała wczoraj. Przedstawia ten fragment krainy, który zostanie dokladniej opisany w podręczniku. Tym razem postanowiliśmy nie próbować opisać geografii całego świata (co musiałoby wyjść “po łebkach”) a raczej napisać o nim tylko kilka słów i skupić się na pewnym jego fragmencie. Oczywiście, poniższa mapka nie znajdzie się w podręczniku – to tylko projekt, który pozwoli nam pracować nad opisem okolic.

Kliknięcie na nową mapkę przeniesie Was do obrazka pełnej wielkości :-)

Historia Tir Na Danu – cz. VII

posted November 5th, 2008 by Ellentir

Jedno plemię w szczególności zasłużyło się w tamtych czasach – jednak nazwy tego ludu nie usłyszycie ani w tej, ani w żadnej innej opowieści. Początkowo wydawali się idealnym przywódcami powstania. Zorganizowali rozrzucone po Tir Na Danu oddziały i beznadziejną początkowo sytuację zaczęli przekształcać na swą modłę. Choć Wysokie Rody nadal miały przewagę w otwartym polu, nie były w stanie poradzić sobie z nieustannie kąsającymi je niewielkimi grupami buntowników. Pod przywództwem wspomnianego plemienia udało się nawet zrealizować pewien szalenie niebezpieczny plan i porwać trójkę władców, co miało wprowadzić jeszcze większe zamieszanie pośród Wysokich Rodów. Wiele krwi zostało przelane, by ów plan się powiódł, ale ostatecznie wszyscy trzej królowie znaleźli się w rękach Przymierza. I wtedy po raz kolejny objawili się Ordinowie. Nikt nie wie dokładnie, jakim cudem udało im się oswobodzić więźniów, a jednak faktycznie królowie zamiast pod miecz trafili w ich ręce i zostali wywiezieni na północ.

Czytaj dalej »

Historia Tir Na Danu – cz. VI

posted October 7th, 2008 by Ellentir

Wysokie Rody, a wraz z nimi cała kraina, popadały w coraz głębsze szaleństwo. Druidzi opuścili miasta i grody, a często nawet wioski, by pośród niedostępnych gęstwin szukać schronienia przed siepaczami królów. Ludzie bali się głośno wymawiać imię Bogini. Niewolnicy ginęli setkami ku uciesze możnych, a po prawdzie, bez wielkich sprzeciwów zebranej gawiedzi. Królowie rozciągali zaś swą władzę coraz dalej i bliski już był moment, gdy wszystko – ziemia, bydło, złoto, a nawet poddani – stanie się ich wyłączną własnością. To się musiało skończyć. Niezadowolone plemiona podejmowały wiele prób buntu, kolejne powstania spełzały jednak na niczym i tylko córki i siostry kolejnych lokalnych wodzów trafiały do Tary, jako trybut dla Wysokich Rodów. Dla niektórych stało się oczywiste, że bez współpracy wielu plemion nie może być mowy udanym przewrocie. Ostatecznie, w pieczarach centralnego masywu, niczym dawni ludzie, kryjący się przed gniewem władających światem istot, zebrali się przedstawiciele trzynastu ludów. Kto zwołał to spotkanie? Ano, każdy powie wam, że to jego zasługa. Hirrowie będą dowodzić, że wszak byli gospodarzami imprezy, gdyż odbyła się ona w ich grodzie, Edhanowie opowiadają, że jako częściowo wyjęci spod władzy Wysokich Rodów, potrafili wszystko zorganizować, Ordinowie jak zwykle będą mamrotać o znakach i przeznaczeniu, Morranowie o latach ucisku i szlachetnym buncie, a i cała reszta z pewnością również ma niezbity dowód na to, że to właśnie ich plemię zapoczątkowało przymierze.

Czytaj dalej »

Moje mechaniczne credo, czyli trochę o zasadach PC2ed

posted October 5th, 2008 by Ellentir

Na obecnym etapie prac nad systemem za wcześnie jeszcze by mówić o konkretnych rozwiązaniach, jakie zastosujemy w mechanice. Niemniej jednak chciałbym przybliżyć Wam pewne założenia i ogólne idee, jakie przyświecają mi podczas projektowania zasad. Do tej edycji powstały do tej pory dwie mechaniki, ale obie ostatecznie odrzuciłem, jako nie spełniające w satysfakcjonującym stopniu podanych poniżej kryteriów. Mam nadzieję, że lektura tego wpisu pozwoli Wam lepiej zrozumieć, jakiego typu zasad możecie się spodziewać w finalnej wersji PC2ed.

Czytaj dalej »

Historia Tir Na Danu – cz. V

posted October 3rd, 2008 by Ellentir

Tymczasem Tir Na Danu musiała sobie radzić z zupełnie innymi problemami. Zajęci wznoszeniem coraz wspanialszych pałaców Królowie coraz rzadziej interesowali się troskami ludu. Coraz większa część plonów i łupów musiała zasilać ich skarbce. Zdawało się, że ich wiecznego apetytu na nowe skarby i honory nie da się zaspokoić. Niektórzy po cichu zaczęli już nawet szeptać, że lepiej było trzecią część utargu oddawać Bogini niż dwie trzecie części przekazywać Wysokim Rodom. Lojalne lochińskie klany dbały jednak o to, by nikt nie odważył się wypowiedzieć podobnych słów głośno. Królestwo nadal się rozwijało. Teraz władcom nie wystarczały już trybuty i przymierza – od innych ludów oczekiwali całkowitej lojalności i poddaństwa. Dumnych Caelów zmusili by porzucili swe nomadyczne tradycje i osiedli na stałe w wybudowanych dla nich miastach, zaś buntowniczych Morranów wyłapywali i jako niewolników wystawiali do walk na arenach. Poza Wysokimi Rodami w ich pysznych lektykach i spływających złotem domach nikt nie mógł czuć się bezpieczny. Naprawdę łatwo było trafić do lochu czy nawet stracić życie w majestacie prawa.

Czytaj dalej »