Archive for October, 2007

Opisy plemion – Ragharowie

posted October 31st, 2007 by Ellentir

 

Siądź ze mną przy ogniu, córko. Tak, pamiętam, że obiecałam ci opowieść, wieczory są teraz długie, a ty skręciłaś nogę i nie możesz trenować razem z innymi dziećmi. Nudzisz się i ciągle plączesz mi się pod nogami, dziewczyno. No już, już. Słuchaj.

Chciałaś wiedzieć, jak to jest u nas, Ragharów, z żonami i mężami. Ano, sprawa jest dosyć prosta. Twój ojciec wyjechał z keru już kilka miesięcy temu, ledwo śniegi stopniały. Codziennie modlę się do Bogini o jego powrót, ale może się tak zdarzyć, że ojciec polegnie podczas jednej z potyczek. Może też być tak, że kampania wojenna przeciągnie się aż do zimy, spadnie śnieg i wojska nie będą miały jak wrócić do domu. W takim wypadku zobaczymy ojca najwcześniej wiosną. I tak jest w każdej rodzinie w naszym grodzie, każda niemal kobieta czeka na swego męża – wyjątkiem są te, których mężowie zostali tym razem w kerze, aby go bronić i utrzymywać porządek. Smarkata jesteś, ale to wiedzieć powinnaś: każda kobieta potrzebuję mężczyzny, inaczej przecież by małżeństw nie było, jasna to rzecz.

Czytaj dalej »

Opisy plemion – Ferganowie

posted October 31st, 2007 by Ellentir

Witaj Matko Światów, przychodzę dziś do ciebie, z opowieścią. Czuję, że śmierć jest już blisko. Członki odmawiają posłuszeństwa, coraz gorzej widzę i słyszę. Moja misja i rola twego wiernego sługi na tym świecie skończy się dziś, wydaje mi się to tak pewne, jak to, że jutro wstanie dzień. Nadszedł zatem czas, abym dał ci mój ostatni dar – opowieść mego życia. Moje słowa nie zostaną spisane, gdyż wiem, że treść zaklęta w litery zmienia i wypacza sens, tak jak Sluagh wypacza serca słabych. Nie ma przy mnie żadnych żywych, którym mógłbym opowiedzieć swą historię, dlatego też Matko Światów, jesteś jedynym świadkiem mojej rychłej śmierci.

Czytaj dalej »

Wrażenia po pierwszej sesji

posted October 31st, 2007 by Ellentir

No i doszliśmy do tego trudnego momentu. Wczoraj zagraliśmy pierwszą sesję w PC2ed. Jeszcze z założeniem, że nie wszystko jest gotowe, jeszcze z lekkim przymrużeniem oka na pewne niedociągnięcia, ale jednak – sesję. Oczywiście opisuję moje wrażenia z perspektywy MG, Kaśka może podzielić się Wam spostrzeżeniami jako gracz.

No więc jak było? Po pierwsze, było. Jakoś nie miałem problemu z wymyśleniem tematu przygody, jakoś nie miałem problemu z przedstawieniem graczowi tegoż tematu, jakoś nie miałem wreszcie problemu z zaangażowaniem gracza. To samo w sobie oznacza sukces, gdyż jak zapewne wiecie, w przypadku pierwszej edycji najzwyczajniej w świecie nie potrafiłem tego zrobić. A teraz już po kolei.

Czytaj dalej »

Wieści z pola bitwy – jak tam postępy?

posted October 29th, 2007 by Ellentir

Myślę,  że skoro zwiększyło się już nieco grono czytelników bloga, warto co pewien czas poinformować,  jak wygląda przebieg prac nad systemem i jak samo PC2ed się rozwija.

Otóż, moi drodzy, rozwija się jakoś tak zaskakująco szybko. Co prawda, jeżeli uważnie śledzicie bloga, to zauważyliście, że ostatnio pojawia się na nim mniej postów. Jest to spowodowane prostym faktem – skupiłem się teraz przede wszystkim na napisaniu do końca tworzenia postaci, czyli tekstu znacznie obszerniejszego i bardziej skomplikowanego niż opisy plemion. Kaśka częściowo pomaga mi w pisaniu tego rozdziału (opisuje np.  plemienne zalety i wady), częściowo zaś nadal pisze opisy plemion i pewnie niedługo będziecie mieli okazję przeczytać choćby o Ragharach.

Co jeszcze? PC2ed ma już mechanikę, w tym (zazwyczaj najtrudniejszą) mechanikę walki, ma już jasno określone zasady tworzenia postaci (to, co teraz piszę, jest tylko opisowym rozwinięciem tych zasad), ma mapę świata, z pobieżnym opisem niektórych krain, ma wreszcie tego świata historię, mocno różniącą się od tej, znanej z pierwszej edycji. Uff, to chyba tyle. Nawet nieźle, nie? Tym razem prace przebiegają nieporównywalnie szybciej niż w przypadku edycji pierwszej i właściwie niedługo wypadałoby usiąść do testów, czyli… czeka Was masa grania! :-)

Trzymajcie się,

Marcin

Plemienne Zalety i Wady

posted October 27th, 2007 by Ellentir

Dziś coś innego, co by przerwać nieco monotonię kolejnych opisów plemion. Nowością w tej edycji PC będą plemienne zalety i wady, spośród których każdy gracz będzie coś musiał wybrać dla postaci. Na razie wrzucam takie cechy dla sześciu plemion (Aidanowie, Caelowie, Edhanowie, Lochinowie, Ragharowie i Taleinowie), wkrótce kolejne. Ach i jeszcze jedno! Opisy większości z nich napisała Kaśka, której należą się za to wielkie (and I do mean “WIELKIE”) brawa. Dzięki :-) A pozostałym z Państwa, życzę miłej lektury (ktoś poza Dorotą to swoją drogą czyta? Hop, hop?!).

Czytaj dalej »

Opisy plemion – Ordinowie

posted October 26th, 2007 by Ellentir

Cieszę się, że nareszcie dopuściliście mnie do głosu, szlachetni Starsi. Pozwólcie, że przemówię i w ten sposób zakończę wasz spór na temat tego, czy jestem winny i należy mnie powiesić, czy też działałem w słusznej wierze i powinniście puścić mnie wolno. Nie zajmę wam wiele czasu, proszę o zaledwie chwilę cierpliwości. 

Nie, nie zamierzam się tłumaczyć z moich czynów, wyłuszczać wam moich motywów i udowadniać słuszności, nie widzę takiej potrzeby. Zamiast tego opowiem wam o moim plemieniu, Tuatha de Ordin, Ludzie Znaków. Być może dzięki temu zrozumiecie moje postępowanie.

Czytaj dalej »

Opisy plemion – Taleinowie

posted October 24th, 2007 by Ellentir

Ukochany, jutro dzień naszych zaślubin, dlatego ta noc jest nocą szczerości. Nie mów, proszę, nikomu, że rozmawiam dziś z tobą w ten sposób i doceń moją miłość do ciebie, która każe mi mówić te słowa.

Nie, nie martw się, to żadna straszna tajemnica, którą chcę ci wyjawić, mój przyszły mężu. Chciałam po prostu opowiedzieć ci nieco o plemieniu, z którym jutro się zwiążesz. Pochodzisz z dalekich stron i być może słyszałeś niejedno kłamstwo na temat Taleinów, być może również nie zdajesz sobie do końca sprawy z tego, do jakiej rodziny wchodzisz. Opowiem ci dziś o tym.

Czytaj dalej »

Opisy plemion – Caelowie

posted October 24th, 2007 by Ellentir

Wynoście się stąd, natychmiast! Znajdzie sobie inne miejsce na obozowisko, zanim wszystko popsujecie! Nie po to od tygodnia tropię moją zdobycz, żeby teraz jakaś banda pyszałków ją przepłoszyła. Słucham? Owszem, to właśnie powiedziałam – odejdziecie i to za chwilę. Weszliście na tereny łowcze Tuatha de Cael i będziecie tu postępować zgodnie z naszymi prawami albo nie opuścicie żywi stepów. Ech, widzę, że naprawdę niewiele o nas wiecie, co?

Czytaj dalej »

Opisy plemion – Hirrowie

posted October 23rd, 2007 by Ellentir

Tak, panie, opowiem ci o mym plemieniu, gdyż nie pozostawiłeś mi wyboru. Nie oczekuj jednak, że poznasz największe z naszych tajemnic, gdyż poślednia kurtyzana jak ja nie jest do nich dopuszczona i zapewne nigdy nie będzie. Pamiętaj, że nadejdzie dzień, gdy będziesz gorzko żałował tego, że zmusiłeś mnie do zdradzenia ci wiedzy, którą zaraz usłyszysz. Jest jeszcze czas, by się wycofać… Nie? Tak myślałam. Jesteś głupcem, panie. A oto moja opowieść.

Czytaj dalej »

Opisy Plemion – Sullenowie

posted October 23rd, 2007 by Ellentir

Siadaj natychmiast, dziecko! Nie marnuj słów, wszystko mi jedno, czemu do tego doszło, żadne usprawiedliwienia i tak nic tu nie zmienią. No już, uspokój się trochę. Ech, że też właśnie na ciebie musiało trafić… No nic, zdarza się. Czas już chyba, abym opowiedział Ci prawdziwą historię naszego plemienia i wytłumaczył ci, co się właściwie stało przed chwilą.

Wiesz co właśnie miało miejsce? Nieprawda, nic nie wiesz. Widzisz tylko skutek i dopowiadasz sobie przyczyny. Ktoś cię zdenerwował, a może to kwestia uczuć, wszystko jedno. Prawdziwa przyczyna leży znacznie głębiej. Nie jesteśmy dumni z naszej przeszłości, ale musimy ją zaakceptować i pogodzić się z tym, kim jesteśmy, inaczej nigdy nie pokonamy tego, co czujemy w środku i co, jak widzisz, może doprowadzić do naprawdę nieprzyjemnych sytuacji. 

Czytaj dalej »