Opisy plemion – Aidanowie

Tak chłopcze, znałem twojego ojca dobrze. Był mi podporą, doradcą, przyjacielem. Jego odejście jest wielką stratą dla całego księstwa. Dziś, gdy spotykamy się przy jego pogrzebowym stosie, chciałbym ci zadać ważne pytanie. Czy wiesz, co to znaczy być z Tuatha De Aida? Czy wiesz, co to znaczy być Aidanem?

Nie unoś się. Powietrze wypełnia dym ze stosu twego ojca a ty gotów tu jesteś walczyć z powodu jakiejś urazy? Stary Fergus nie popierałby tego, zaręczam ci. Wiem, że w twoich żyłach płynie krew Tuatha de Aida. Nie podważam ani czystości krwi twego ojca, niechaj go przyjmie Danu, ani jego żony-Towarzyszki, która oddała swe życie, starając się go ochronić, okrywając się w ten sposób równą mu chwałą, ani wreszcie nie przeczę czystości krwi jego żony-Opiekunki, a twojej matki, której serce wypełnione jest dziś smutkiem. Pytam cię, czy wiesz co to znaczy, być Aidanem, gdyż tutaj, z dala od pozostałych plemion Przymierza, możesz nie wiedzieć, jak się sprawy na świecie mają. Przestań więc się denerwować i posłuchaj, co mam ci do powiedzenia.


Każdy z nas jest do czegoś powołany. Bogini część z nas uczyniła myśliwymi, innych nauczyła uprawiać ziemię, w jeszcze innych tchnęła żyłkę do handlu. Tuatha de Aida zostali stworzeni by walczyć i przewodzić pozostałym ludom Danu. Mamy za zadanie swoją postawą dawać przykłady wszystkim pozostałym. Musimy być silniejsi do Morranów, przebieglejsi od Ordinów, a gdy trzeba bardziej przerażający niż Ragharowie. Jesteśmy z Tuatha de Aida i nikt nie może się z nami równać.

Od początku czasu prowadzimy Tuatha de Danan ku lepszej przyszłości. Gdy prowadzimy ich przeciw wrogom jesteśmy nie tylko tymi, którzy planują bitwę, ale ruszamy też do boju w pierwszym szeregu, by nasze męstwo i odwaga natchnęła pozostałych wojów. Chwała Danu spływa na nas i każdy musi przyznać, że jesteśmy odbiciem potęgi Bogini. A jednak wielu patrzy na nas zazdrosnym, nieprzychylnym wzrokiem. Nie raz już wbijano nam sztylet w plecy, nie raz oskarżano o najgorsze zbrodnie. Musi być silni by móc dostojnie przetrwać i takie, podłe, ataki. Był czas, gdy nie byliśmy jedynymi przewodnikami ludów Danu. Dzieliliśmy naszą władzę z innymi, okazali się oni jednak niegodni naszej przyjaźni. Niektórzy zbyt bardzo pożądali władzy, inni byli zbyt słabi by sprostać kapryśnej kochance, jaką jest Danu. W jakimś sensie jesteśmy ostatnim z Wysokich Rodów, gdyż ci, którzy obecnie używają tej nazwy nie są już jej godni – wyrzekli się Bogini i musieli ponieść klęskę.

Nie daj sobie wmówić kłamstw, chłopcze. Przymierze nigdy nie poradziłoby sobie z Wysokimi Rodami bez naszego wsparcia. To nasi władcy zjednoczyli plemiona przeciwko tym, którzy zeszli z właściwej drogi. Ostatecznie, po długiej i krwawej wojnie odnieśliśmy zwycięstwo. Uzurpatorzy zostali przegnani, w Tir Na Danu pozostało zaś tylko jedno z wybranych plemion. Nastał czas powojennej zawieruchy i chaosu. Danu znowu wystawia nas na próbę. W tych trudnych czasach musimy jeszcze bardziej niż kiedykolwiek pokazać siłę i jedność plemienia, dać ludziom wzór do naśladowania i cel, którego tak bardzo potrzebują. Pamiętaj chłopcze, Korona z Jelenich Rogów czeka na nowego Rogatego Króla…

Rozumiesz, o czym mówię, chłopcze? Jesteś gotów stanąć naprzeciw nieprzychylnych spojrzeń, które widzą w tobie istotę równie zepsutą, co pozostałe Wysokie Rody? Jesteś gotów stać dumnie i nie uginać się pod żadną presją, stanowić dla innych wzór do naśladowania? Jesteś gotów przewodzić ludźmi zagubionymi w zmieniającym się świecie? Prowadzić ich ku zwycięstwu, a gdy trzeba, porwać ze sobą wojowników na pewną śmierć? Widzę to teraz w twoich oczach, Aidanie. Jesteś już gotów. Zapraszam cię zatem do mojego orszaku. Wolą twojego ojca było, byś zajął jego miejsce w mym orszaku. Jesteś na to gotów?

Wpis opublikowano: on Monday, March 31st, 2008 at 1:21 am and is filed under Poza Czasem 2ed. Możesz śledzić odpowiedzi na ten post korzystając z RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź, albo trackback z twojej strony.

5 Comments to “Opisy plemion – Aidanowie”

 1. Dorotka Says:

  Od pierwszych słów tego tekstu słyszałam piosenkę zaczynającą sie od “Hej, chłopcze” :D A tak na serio chętnie zagrałabym Aidanką i w ogóle naszła mnie ochota na tworzenie postaci :)

 2. Kaśka Says:

  Opis bardzo fajny i oddający klimat plemienia. Jedyne, czego mi w nim brakuje, to wytłumaczenie roli i pozycji kobiet, która miała być bardzo szczególna w tym plemieniu, wspominasz o tym tylko mimochodem.

 3. Marcin Kuczyński Says:

  Oj, bo co będzie sobie dziadek język strzępił o kobietach na pogrzebie… A poza tym idea jest taka, żeby to nie był najsilniejszy klimat. Nie chcę w PC2ed plemienia skrajnych szowinistów, które kobiety-graczki omijają szerokim łukiem.
  Dokładniej na ten temat będzie w szczegółowych opisach plemion. To są przecież jedynie teasery. :-)

 4. Kaśka Says:

  Tak, ale potem pozapominamy wszystkie klimaty, które wymyśliliśmy… Chyba że je gdzieś spisałeś :)

 5. Marcin Kuczyński Says:

  Spokojnie, spokojnie. Na bloga nie wrzucam wszystkiego, co jest napisane :-) Wiele rzeczy “nieuczesanych” leży sobie spokojnie u mnie na dysku i czeka, aż kolejnego notebooka rozbije i mi znikną :-P

Leave a Reply


7 − = 1