Muzyka Poza Czasem

Często spotykam się z pytaniami o muzykę do Poza Czasem. Ostatnio spytał o to jeden z grafików, którzy zapewne będą z nami współpracować. Kiedy indziej pytają gracze, czy prowadzący, szukający muzyki na sesje. Pomyślałem, że może warto byłoby stworzyć jakiś zbiór takiej “pozaczasowej” muzyki. Jeszcze pare lat temu byłoby to chyba niemożliwe, ale teraz na internecie można już naprawdę wiele…

Skorzystałem z serwisu playlist.com i stworzyłem tam niewielką playlistę utworów, które jakoś tak pasują mi do Poza Czasem. Przy części z nich pisaliśmy (i piszemy) obie edycje systemu (Loreena Mckennit, Clannad), inne lubię na moich sesjach (Medieval Baebes), jeszcze inne są mi tak bliskie i tak dobrze w moim odczuciu oddają ducha PC, że nie mogłem się powstrzymać (Marillion) .

Aby odsłuchać playlistę, kliknijcie TUTAJ

Playlistę znajdziecie również w menu po prawej stronie, poniżej polecanych blogów.

Jeżeli macie jakieś własne propozycje – piszcie w komentarzach do tego wpisu. Chętnie dorzucę je do naszej playlisty. :-) Piszcie też, jeżeli jakiś utwór kojarzy Wam się z konkretnym elementem Poza Czasem. Dla mnie na przykład utwór, który niemal idealnie wyraża moją wizję Edhanów jest “I will find you” Clannadu. Niestety, na playlist.com niektórzy artyści nie są dostępni  i dlatego na playliście nie mogło znaleźć się fenomenalne “Time of the Turning (Reprise) / Weavers Reel” z płyty “OVO” Petera Gabriela.

To co? Macie jakieś propozycje? :-)

Wpis opublikowano: on Monday, March 30th, 2009 at 9:43 pm and is filed under Inne. Możesz śledzić odpowiedzi na ten post korzystając z RSS 2.0. Możesz zostawić odpowiedź, albo trackback z twojej strony.

9 Comments to “Muzyka Poza Czasem”

 1. Kaśka (Thilnen) Says:

  Time of the Turning to moja absolutnie ulubiona piosenka, oddaje coś nieuchwytnego, co uwielbiam w celtyckich opowieściach i mitach. Z innych utworów lubię Rockhill, soundtrack do Braterstwa Wilków, soundrack z The Devil’s Own, niektóre utwory Beltaine, oczywiście “Legend” Clannadu i inne ich utwory, soundtrack z Avalonu, Dead Can Dance. Czasem, kiedy potrzebuję bardziej dynamicznych utworów, rezygnuję z czysto celtyckiego repertuaru i słucham Massive Attack, Linkin Park, Rammsteina.

 2. JY Says:

  Mi przy ‘zabawie’ pierwszą edycją PC towarzyszy nierzadko Rick Wakeman albo “Olias of Sunhillow” Jona Andersona. Poza tym zespołu Rua, Dervish czy Solas grające tradycyjną muzykę irlandzką.

 3. Ellentir Says:

  @ Kaśka: Dodałem trochę utworów Beltaine – fajnie, że o nich przypomniałaś. Przy okazji trafiłem na ich utwór “The Sea Of The Irish Dream” (też dodany) – nie wiem, czy to jest na podstawie jakiegoś folku. Jeśli tak – Metallica powinna bulić tantiemy Republice Irlandii. Jeśli nie – ktoś tu się chyba za dużo “Nothing Else Matters” nasłuchał… :-P

  @JY: Dodałem dwa utwory Ricka Wakemana, kilka zespołu Dervish i pojedynczy kawałek Solas (bo więcej sensownych w serwisie nie znalazłem). Dzięki za info i czekam na więcej – może nam się jakoś porządnie pozaczasowa playlista rozwinie. ;-)

  No, proszę Państwa – nasza playlista liczy na razie 35 utworów i pewnie starcza na pojedynczą sesję. Teraz piłeczka jest po Waszej stronie. Nowe propozycje? A może jakaś ocena utworów, które już się tam znalazły? Czekam na komentarze :-)

 4. Dorotka Says:

  Ja również absolutnie uwielbiam Time of the Turning, Legend jest cudownie zamglony, Loreena podobnie (zwłaszcza album the Visit), a Dervish (którego nie znałam) jest przyjemnie energetyczny. Ze swoje strony dodałabym przede wszystkim muzykę z Shipping News (wg mnie świetna do caelskich klimatów), Chieftains, Afro Celt Sound System, Gaelforce Dance, utwór “The kiss” z The Last of The Mohicans (mimo że to teoretycznie nie te klimaty), a także bardzo fajny Soundtrack z Rob Roya
  Parę utworków wrzuciłam tutaj: http://www.playlist.com/playlist/15747842827

 5. Ellentir Says:

  @Dorotka: Dodałem twoją playlistę do pozaczasowej, więc wszystkie utwory są pod jednym adresem. Dzięki :-)

  Ktoś jeszcze?

 6. JY Says:

  Z niepokojem obserwuję, że od dłuższego czasu nic na blogu się nie dzieje… Mam nadzieję, że powodem jest tylko brak czasu a nie brak chęci i motywacji do tworzenie PC2.

 7. Ellentir Says:

  Nie musisz się martwić, JY – chęci i motywacji nam nie brak. Szczerze mówiąc ostatnio ta chęć i motywacja stanowi dla mnie wręcz problem, kiedy wiem, że mam dokończenia kilka projektów “na jutro”, a myślami zanurzam się w Tir Na Danu… Na razie musieliśmy odłożyć PC2ed na bok, co absolutnie i pod żadnym pozorem nie oznacza, że o nim zapomnieliśmy. Część wakacji (po to między innymi teraz tyle tyramy, żeby w lipcu i sierpniu zrobić sobie dwumiesięczny urlop) poświęcimy z pewnością tylko i wyłącznie na tworzenie Poza Czasem.

  Mam nadzieję (ale nie mogę obiecać), że przed wakacjami uda nam się przygotować dla czytelników bloga małą niespodziankę, ale na razie… ciiiii…

 8. Gerod Says:

  Hmm, zastanawiałem sie w co grać ze znajomymi w trakcie wyjazdu na wekend ( nie zapowiada się specjalnie słonecznie… ) aż tu nagle BłYSK – odkopałem stary, starusieńki podręcznik do Poza Czasem. Idealna gra do sesji nad jeziorem przy ognisku…

 9. Ellentir Says:

  I jak tam, Gerod? Zagraliście w końcu? Daj znać, jak poszła sesja. :-) Jakieś nowe wnioski na temat PC?

Leave a Reply


8 + = 10